top of page

Mimoriadnu úlohu v polovici 90. rokov zohrala pani Alice Gingold  z USA , ktorá prišla do Zvolena ako vyslanec  Amerických mierových zborov.  Vďaka nej sa podarilo naštartovať rozličné aktivity náboženské aj komunitné. V spolupráci s pánom Jozefom Klementom, ktorý sa už v tom čase snažil dobrovoľníckym spôsobom obnoviť cintorín , zapojili do rekonštrukciu židovského cintorína zástupcov mesta a zároveň ukázala cestu ako získať finančné prostriedky zo strany privátnych darcov z USA , Izraela , Čiech aj zo Slovenska.  Bez jej osobnej angažovanosti by  sa rekonštrukcia cintorína neuskutočnila dodnes.  Pamätník masového hrobu bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Od začiatku 90. rokov sa na cintoríne uskutočňujú rôzne pietne akcie.  V roku 2001 bol ustanovený  9. september  ako deň „ Obetí  holokaustu a rasového prenasledovania „ .

9 septembra 1998 bola slávnostne odhalená pamätná tabuľa na budove synagógy pripomínajúca náboženský charakter tejto budovy.  V rokoch 2007- 2010 sa v priestoroch pred židovským cintorínom vybudoval pamätník „ Park ušľachtilých duší „. Park je stredoeurópskym unikátom.   Je venovaný Slovákom , ktorí pomáhali Židom v čase holokaustu. V centre mesta v blízkosti našej školy na Tehelnej ulici bol dňa 8.5.2012 otvorený park zabudnutých susedov ,  venovaný občanom mesta Zvolen, ktorí sa stali obeťami  fašistického režimu.  Boli to ľudia nepohodlní kvôli svojmu vierovyznaniu , náboženstvu či národnosti . Židia , Romovia , Česi , Maďari a iný.

bottom of page