top of page

 Medzi najdôležitejšie povinnosti ŽNO patrí založenie cintorína (Bej ha olam - dom života.) Zomrelí členovia nesmú, nesmeli zostať bez miesta posledného odpočinku. Pohreb patrí k prejavom zbožnosti a úcty. Židia veria, že mŕtvy odchádza do Šeolu, čo je svet mŕtvych, niektorí uvádzajú, že mŕtvy žije ďalej u Hospodina. V tom sa čiastočne zhodujú s kresťanstvom, ale sviatok ako “dušičky” v židovskej viere nie je. Chodia na miesto odpočinku príbuzného niekoľkokrát do roka, aby sa modlili a položili drobné kamienky na hrob v niektorých komunitách aj s trsom trávy. Je to spomienka na praotca Jakuba, ktorý pri pohrebe svojej manželky Rachel položil na rov vetvičku, aby sa v ríši mŕtvych mohla uchrániť pred divou zverou, alebo môže slúžiť na podopieranie. Židia neupravujú hroby zosnulých kyticami a sviečkami ako kresťania.

Ukladať kamienky na hrob, je to známy a pekný zvyk, ktorý pretrváva dodnes. Je  znakom toho, že na zosnulého myslia a modlia sa za jeho dušu. Kamienky sú svedecto spomienok na zosnulého pri odriekaní modliby Kadiš. Generácia, ktorá chodila k hrobom svojich blízkych vymiera, preto keď niektorý hrob nemá kamienky, ľudia na znak súdržnosti a uctenia položia kamienok aj na opustený hrob.

Rušiť pokoj zosnulých je neprípustné, pretože zosnulí patria zemi, do ktorej boli uložení.

S telom sa nesmie hýbať. Exhumácia tela je povolená iba vo výnimočných prípadoch.

Miesto pochovania je označené náhrobkom, nápis na ňom obsahuje hebrejské meno zosnulého, dátum kedy zomrel podľa židovského kalendára alebo sekulárneho kalendára.

Text na náhrobk môže byť doplňovaný aj eulogiou, florálnou dekoráciou alebo jeho povolanie (kniha - učiteľ, mažiar- lekárnik...), dekoráciou, ktorá vyjadruje meno mŕtveho (vlk) meno Ze´ve, ryby - meno Fisher, Fischmann, jeleň - meno Hirsch…..) a mnoho ďalších špeciálnych symbolov (hrozno - ako symbol plodnosti, múdrosti, pokladnička - ako symbol dobročinnosti, prajnosti), alebo šesťcípa Dávidova hviezda. Dávnejšie v stredoveku sa písali a poukazovali aj jeho zásluhy. V terajšej dobe je to jednoduchsie, strohejšie. Jediný prvok, ktorý zostal zachovaný je nápis : 

            Tihje nafšo/nafšah crura bi-cror ha-chajim  -  v preklade nech je  jeho/jej duša pripojená k zväzku živých.

bottom of page